Historia gry w skata sportowego w Przyszowicach

W latach 1973-1980, a wiec jeszcze przed powołaniem Polskiego Związku Skata, w Przyszowicach w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej rozgrywano już turnieje Skata Sportowego w ramach opracowanego w okresie znacznie późniejszym a obowiązującego z nieznacznymi zmianami do chwili obecnej Regulaminu Gry w Skata jak również Regulaminu Turniejowego.

Niestrudzonym entuzjastą i zwolennikiem tych turniejów oraz organizatorem nagród rzeczowych dla zwycięzców poszczególnych turniejów był niezapomniany Emil Pawlas. Dobitnie w organizowaniu tych turniejów pomagał p. Emilowi dobry skaciorz Jan Kopyciok.

Do reprezentujących bardzo wysoki poziom skata sportowego w tym czasie należy zaliczyć następujących nieżyjących już niestety skaciorzy: śp. A. Gabor, J. Kopyciok, W. Kleczka, R. Makselon, P. Niestrój, E. Pawlas, R. Poloczek, P. Widuch, J. Wilczek oraz grający do chwili obecnej na wysokim poziomie E. Piszczelok. Z uwagi na trudności aprowizacyjne nastąpiła około dziesięcioletnia przerwa w organizowaniu turnieju wiejskiego, niemniej skaciorze z Przyszowic bardzo licznie uczestniczyli w turniejach organizowanych w Zabrzu-Guido, Gliwicach-Sośnica, Knurowie-Szczygłowice, czy w Mikołowie.

Z inicjatywy niestrudzonego skaciorza młodszego pokolenia Tadeusza Żogały w 1998 roku wznowiono organizacje turniejów Skata Sportowego podobnie jak poprzednio w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Z uwagi na zwiększająca się liczebność uczestników w cotygodniowych turniejach w 1999 roku grupa inicjatywna w składzie T. Żogała, Jerzy i Joachim Makselon, J. Dudło, S. Kurpas, M. Polok, K. Pilny postanowiła powołać w strukturze istniejącego już klubu LKS Jedność 32 Przyszowice z dniem 1 styczeń 2000 rok sekcje Skata Sportowego i zgłosić drużynę do rozgrywek ligi okręgowej w O/Zabrze. Prezesem sekcji Skata Sportowego LKS 32 Jedność Przyszowice został T. Żogała a jego zastępcą ds. sportowych J. Makselon. Jako podstawę działania i obowiązujące przepisy przyjęto Regulamin Gry w Skata oraz Regulamin turniejowy opracowane przez Polski Związek Skata z późniejszymi zmianami.


 Rok 2000


W pierwszym sezonie ligowym przy braku należytego przepływu informacji i nie wystawieniu drużyny do ostatniej kolejki ligowej drużyna LKS 32 Jedność Przyszowice zajęła ostatecznie czternaste miejsce w tabeli ligi okręgowej O/Zabrze (na szesnaście drużyn startujących w rozgrywkach).


Rok 2001


W tym sezonie drużyna LKS Jedność 32 Przyszowice tzw. „rzutem na taśmę” w ostatniej kolejce ligowej w Rudzie Śląskiej-Wirek awansowała do III ligi grupa „C”.


Rok 2002


Z uwagi na awans pierwszej drużyny do III ligi, w sezonie 2002 rok do rozgrywek w lidze okręgowej O/Zabrze zgłoszono druga drużynę LKS 32 Jedność Przyszowice.

W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna Jedności uplasowała się z dorobkiem pięćdziesięciu jeden punktów na 10. miejscu III ligi grupa „C”.
 • Druga drużyna Jedności ostatecznie zajęła czternastą pozycję z czterdziestoma dwoma punktami w lidze okręgowej O/Zabrze.

W tym czasie skaciorze Jedności brali również aktywny i czynny udział w zawodach Grand Prix Polski jak również w Indywidualnych Mistrzostwach Okręgu Zabrze. Do sukcesu w 2002 roku należy zaliczyć również wygranie przez naszego skaciorza Jerzego Makselona „Centralnej Barbórki” w Knurowie-Szczygłowice oraz udział w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski dwóch zawodników (J. Makselon21. miejsce, P. Golik35. miejsce na osiemdziesięciu czterech zawodników startujących w finale).


Rok 2003


W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna Jedności z dorobkiem sześćdziesięciu jeden punktów ostatecznie zajęła 2. miejsce w III lidze grupy „C” i awansowała do II ligi grupa „Południe”.
 • Druga drużyna z dorobkiem sześćdziesięciu dwóch punktów wywalczył 2. miejsce w grupie i uzyskał awans do III ligi grupy „C”.

W tym sezonie sześciu skaciorzy drużyny LKS Jedność 32 Przyszowice, jako z jedynej klubowej drużyny w Polsce uzyskało awans do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski (pięciu zawodników z turniejów eliminacyjnych Grand Prix Polski: K. Lenski3. miejsce w eliminacyjnych turniejach GPP; B. Barczyk, R. Warzecha, P. Golik, J. Kuchta oraz J. Makselon, jako zwycięzca turniejów eliminacyjnych Grand Prix O/Zabrze).

W tym sezonie trzech naszych zawodników mianowicie Paweł Golik, Jerzy Makselon i Tadeusz Żogała uzyskało licencje Sędziego Skatowego PZSkat.


Rok 2004


W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna  z dorobkiem pięćdziesięciu czterech punktów uplasowała się na 6. miejscu w II lidze, grupa „Południe”.
 • Druga drużyna Jedności zajęła ostatecznie 11. pozycję z dorobkiem czterdziestu ośmiu punktów w III lidze grupa „C”.
 • Trzecia drużyna Jedności z dorobkiem 38 181 małych punktów zajęła dziesiątą pozycję w lidze okręgowej O/Zabrze.

W tym sezonie mistrzem Grand Prix O/Zabrze został nasz skaciorz P. Golik. Trzecie miejsce zajął M. Szczecina, a czterech skaciorzy drużyny LKS Jedność 32 Przyszowice, a mianowicie: B. BarczykP. GolikJ. MakselonR. Warzecha uzyskało awans do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski, które odbyły się w miesiącu marzec 2005 rok.

Zwycięstwem naszego zawodnika Janusza Papkala zakończył się dobrze obstawiony turniej w M-1 w Zabrzu przeprowadzony w połowie grudnia 2004 roku.


Rok 2005


Na zebraniu klubowym przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych do zarządu sekcji skata sportowego LKS Jedność 32 Przyszowice powołano Janusza Papkala w celu pełnienia funkcji sekretarza i utrzymywania łączności z Internetem.

W sezonie 2005 roku ponieśliśmy niepowetowaną stratę, gdy w czasie trwania turnieju sekcyjnego w dniu 29 czerwiec zmarł nagle nasz aktywny zawodnik śp. Henryk Malik.

W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna Jedności z dorobkiem czterdziestu trzech punktów uplasowała się na 15. miejscu w II lidze grupa „Południe” i niestety została zdegradowana do III ligi.
 • Druga drużyna Jedności zajęła ostatecznie 3. miejsce z dorobkiem pięćdziesięciu dziewięciu punktów w III lidze grupa „C” i awansowała do zreorganizowanej II ligi. Awans do II ligi wywalczyli następujący zawodnicy: A. Famula, K. Leński, J. Papkala, K. Pilny, M. Szczecina, R. Warzecha.
 • Trzecia drużyna Jedności z dorobkiem 40 514 małych punktów zajęła szóstą pozycję w lidze okręgowej O/Zabrze.

W tym sezonie skaciorze Jedności brali również aktywny udział w zawodach Grand Prix Polski i w Indywidualnych Mistrzostwach Okręgu Zabrze, a R. Warzecha uzyskał awans do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Do sukcesów drużynowych Jedności należy zaliczyć:

 • 1. miejsce w drużynowym turnieju między-gminny
 • 1. miejsce drużynowo turniej o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice

We wrześniu przeniesiono miejsce rozgrywania turniejów sekcyjnych z Restauracji Zamkowej do lokalu LKS Jedność przy ul. Szkolnej.


Rok 2006


W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna z dorobkiem sześćdziesięciu dziewięciu punktów uplasowała się na 7. miejscu w II lidze grupa „Południe”.
 • Druga drużyna zajęła ostatecznie 10. pozycję z dorobkiem sześćdziesięciu trzech punktów w III lidze grupa „B”.
 • Trzecia drużyna Jedności z dorobkiem dziewięćdziesięciu dziewięciu punktów zajęła ostatecznie 1. miejsce w lidze okręgowej O/Zabrze i awansowała do III ligi grupa „A”.

W tym sezonie skaciorze Jedności  brali również aktywny udział w zawodach Grand Prix Polski, a dwóch naszych zawodników mianowicie Ryszard Bryła i Michał Szczecina uzyskało awans do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski (czerwiec 2007 rok).

Do sukcesów drużynowych Jedności należy zaliczyć:

 • 1. miejsce w drużynowy turniej o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice

Dwóch naszych zawodników mianowicie Janusz Papkala i Michał Szczecina uzyskało licencję Sędziego Skatowego.


Rok 2007


Z uwagi na duże zainteresowanie skatem i wzrastającą liczbę zawodników w sezonie 2007 rok do rozgrywek ligi okręgowej O/Zabrze zgłoszono czwartą drużynę Jedności Przyszowice.

W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna  z dorobkiem siedemdziesięciu pięciu punktów zajęła 1. miejsce w II lidze grupa „Południe” i awansowała do I ligi. Awans do I ligi wywalczyli następujący zawodnicy: R. BryłaA. FamulaJ. MakselonJ. PapkalaM. Szczecina.
 • Druga drużyna Jedności z dorobkiem sześćdziesięciu dziewięciu punktów zajęła ostatecznie 4. pozycję w III lidze grupa „B”.
 • Trzecia drużyna Jedności z dorobkiem pięćdziesięciu dwóch punktów zajęła ostatecznie 16. miejsce w III lidze grupa „A” i została zdegradowana do ligi okręgowej.
 • Czwarta drużyna Jedności z dorobkiem osiemdziesięciu dwóch punktów zajęła 3. miejsce w lidze okręgowej O/Zabrze.

W marcu 2007 rok drużyna oparta na zawodnikach Jedności reprezentująca gminę Gierałtowice wygrała cykl między-gminnych turniejów o puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Gliwickiego Tadeusza Mamoka.

W czerwcu nasz zawodnik Michał Szczecina wywalczył tytuł pierwszego wicemistrza Polski uzyskując z urzędu miejsca uczestnictwa w turniejach Champions League oraz w XV Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Kirchheim.

pięciu skaciorzy drużyny, mianowicie: B. BarczykR. BryłaA. FamulaJ. Makselon i M. Szczecina uzyskało awans do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski, które odbyły się w miesiącu marzec 2008 rok.

Do sukcesów drużynowych Jedności należy zaliczyć:

 • zdobycie 5. miejsca w Drużynowym Pucharze Polski.
 • zajęcie 2. miejsca w drużynowym turnieju o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice.

Rok 2008


Rok 2008 wyróżniał się wyraźnie w psychice wszystkich zawodników i działaczy klubu, mianowicie oprócz wyraźnych sukcesów poszczególnych zawodników i drużyn zanotowano również niepowetowane straty. I tak w miesiącu lipiec po długiej chorobie zmarł śp. Stanisław Pilny a w listopadzie zmarł nagle śp. Kazimierz Leński.

W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna z dorobkiem pięćdziesięciu pięciu punktów zajęła 18. miejsce w tabeli I ligi i spadła z ligi.
 • Druga drużyna z dorobkiem sześćdziesięciu siedmiu punktów zajęła 5. miejsce w tabeli III ligi „B”.
 • Trzecia drużyna z dorobkiem dziewięćdziesięciu dziewięciu punktów zajęła 3. miejsce w tabeli ligi okręgowej O/Zabrze, niestety to nie wystarczyło do awansu do III ligi.
 • Czwarta drużyna z dorobkiem stu trzech punktów zajęła 2. miejsce w tabeli ligi okręgowej O/Zabrze, niestety to nie wystarczyło do awansu do III ligi.

Do indywidualnych sukcesów zawodników Jedności należy jednak niewątpliwie zaliczyć:

 • 4. miejsce Alfonsa Famuli w finale IMP w skacie sportowym, które odbywały się w Chróścicach.
 • 1. miejsce Pawła Golik w dobrze obstawiony turniej Grand Prix Polski w Siemianowicach Śląskich.
 • Czterech zawodników Jedności uzyskało awans do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski, które odbyły się w marcu 2009 roku. Do finału awans uzyskali Paweł Golik, Alfons Famula, Dariusz Gołyś oraz z listy okręgowej Piotr Palica za zajęcie 2. miejsca w Grand Prix O/Zabrze.

Do sukcesu naszych zawodników należy zaliczyć również powołanie P. Golika i M. Szczeciny do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Calpe (Hiszpania) i zdobycie przez tę drużynę 3. miejsca na świecie. W tych mistrzostwach zawodnicy Jedności zajęli następujące miejsca w turnieju indywidualnym: Paweł Golik 76. miejsce, Michał Szczecina 235. miejsce a Ryszard Bryła 237. miejsce.

Do sukcesów drużynowych Jedności należy zaliczyć:

 • Zakwalifikowanie się dwóch drużyn do finału drużynowego Pucharu Polski w Jastrzębiu Zdrój i zajęcie w ścisłym finale przez pierwszą drużynę Jedności 2. miejsca ze stratą zaledwie 15 punktów. Drużyna Jedności wystąpiła w składzie: J. Makselon, J. Papkala, K. Pilny i T. Żogała.
 • Zajęcie 1. miejsca w drużynowym turnieju o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice.

W tym sezonie pięciu zawodników Jedności tj. P. Golik, J. Makselon, J. Papkala, M. Szczecina i T. Żogała uzyskało i przedłużyło licencje sędziowskie (SZ) do końca 2013 roku.

Na siódmym zjeździe PZSkat nasz zawodnik Tadeusz Żogała został wybrany do zarządu PZSkat, a po śmierci śp. Jana Berudy na stanowisko prezesa O/Zabrze wybrano Janusza Papkalę.


Rok 2009


W roku 2009 w dodrze obstawionym turnieju Noworocznym o puchar Firmy Auder, w których udział wzięli między innymi mistrz świata A. Kołodziejczyk oraz kilku mistrzów i wicemistrzów Polski 1. miejsce wywalczył nasz zawodnik Joachim Makselon, natomiast w punktacji generalnej po pięciu turniejach Noworocznych prowadzi również nasz zawodnik Edward Nowak.

W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna z dorobkiem sześćdziesięciu punktów zajęła 15. miejsce w tabeli II ligi „A”.
 • Druga drużyna z dorobkiem sześćdziesięciu siedmiu punktów zajęła 3. miejsce w tabeli III ligi „B”.
 • Trzecia drużyna z dorobkiem sześćdziesięciu czterech punktów zajęła 3. miejsce w tabeli ligi okręgowej O/Zabrze. Nie wystarczyło to do awansu do III ligi.
 • Czwarta drużyna z dorobkiem pięćdziesięciu pięciu punktów zajęła 6. miejsce w tabeli ligi okręgowej O/Zabrze. Nie wystarczyło to do awansu do III ligi.

Indywidualnym sukcesem zawodnika Jedności należy niewątpliwie zaliczyć udział w finale i zdobycie tytułu pierwszego wicemistrza Polski przez Pawła Golika w IMP, które odbywały się w Siemianowicach Śląskich. W finale, oprócz Pawła Golika wystąpili również Alfons Famula oraz Piotr Palica.

Do sukcesu naszych zawodników należy zaliczyć również powołanie M. Szczeciny do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Graz (Austria) i zdobycie przez tę drużynę 3. miejsca w Europie. W tych mistrzostwach zawodnik Jedności Michał Szczecina zajął w turnieju indywidualnym 255. miejsce.

W tym sezonie M. Szczecina, jako jedyny zawodnik uzyskał awans do finału IMP, które odbyły się w miesiącu marzec 2010 rok.

Do sukcesów drużynowych Jedności należy zaliczyć:

 • zakwalifikowanie się dwóch drużyn do finału DPP  w Jastrzębiu Zdrój i zajęcie w ścisłym finale przez drużynę Jedności 15. miejsca.
 • zajęcie 1. miejscadrużynowym turnieju o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice, który odbył się w Przyszowicach.

Na uroczystej akademii z okazji dwudziestopięciolecia PZSkat w grudniu tego roku nasz zawodnik Jerzy Makseon został odznaczony Brązową Odznaką PZSkat.


Rok 2010


W roku 2010 w dodrze obstawionym turnieju Noworocznym o puchar Firmy Auder 4. miejsce zajął Jerzy Makselon a Grzegorz Grzemba był dziewiąty, natomiast w punktacji generalnej po sześciu turniejach Noworocznych prowadził w dalszym ciągu nasz zawodnik Edward Nowak.

W Indywidualnych Mistrzostwach Polski nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca:

 • w kategorii otwartej Władysław Guzik był trzydziesty a Michał Szczecina trzydziesty pierwszy,
 • w kategorii seniorów Rudolf Drosz był trzeci, Jerzy Makselon siódmy a Józef Pieczka ósmy.

W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna z dorobkiem sześćdziesięciu trzech punktów zajęła 9. miejsce w tabeli II ligi „A”.
 • Druga drużyna z dorobkiem sześćdziesiąt pięć punktów zajęła 6. miejsce w tabeli III ligi „B”.
 • Trzecia drużyna z dorobkiem 51 799 punktów zdobyła 1.  miejsce w lidze okręgowej O/Zabrze i awansowała do III ligi. Awans do III ligi wywalczyli: Dylus Stefan, Foit Michał, Makselon Joachim, Palica Piotr, Polok Mieczysław i Tadeusz Żogała.
 • Czwarta drużyna z dorobkiem 49 231 punktów zajęła 5. miejsce w lidze okręgowej.

Do sukcesu naszych zawodników należy zaliczyć również powołanie P. Golika i M. Szczeciny do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Kapsztadzie i zdobycie przez tę drużynę wicemistrzostwa Świata. W tych mistrzostwach zawodnik Jedności Michał Szczecina zajął w turnieju indywidualnym 51. miejsce a Paweł Golik ostatecznie zajął 127. miejsce.

W tym sezonie M. Szczecina, jako jedyny zawodnik uzyskał awans do finału IMP, które odbyły się w 2011 roku.

Do sukcesów drużynowych Jedności należy zaliczyć:

 • zakwalifikowanie się drużyny do finału DPP w Jastrzębiu Zdrój.

Zajęcie 1. miejsca w drużynowym turnieju o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice. Turniej odbył się w Przyszowicach w ramach ostatniego turnieju GP O/Zabrze.


Rok 2011


W roku 2011 zanotowano niepowetowaną stratę, mianowicie w miesiącu czerwiec po chorobie zmarł długoletni skaciorz starszego pokolenia śp. Emil Piszczelok.

W tym sezonie po VII edycji Noworocznych Turniejów o puchar firmy Auder trzy pierwsze miejsca zajmują zawodnicy Jedności, kolejno: Edward NowakJerzy Makselon oraz Michał Szczecina.

W Indywidualnych Mistrzostwach Polski nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca:

 • w kategorii otwartej Michał Szczecina był sześćdziesiąty szósty,
 • w kategorii seniorów Leon Spyra był ósmy, Tadeusz Żogała czternasty, Paweł Golik dwudziesty ósmy a Władysław Guzik trzydziesty ósmy.

W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • Pierwsza drużyna z dorobkiem czterdziestu siedmiu punktów zajęła ostatnie 20. miejsce w tabeli II ligi „A” i została zdegradowana z II ligi.
 • Druga drużyna z dorobkiem sześćdziesięciu siedmiu punktów zajęła 6. miejsce w tabeli III ligi „A”.
 • Trzecia drużyna z dorobkiem sześćdziesięciu ośmiu punktów zajęła 3. miejsce w tabeli III ligi „C”.
 • Czwarta drużyna z dorobkiem 35 223 punktów zdobyła 1. miejsce w lidze okręgowej O/Zabrze i awansowała do III ligi. Awans do III ligi wywalczyli: Dylus Stefan, Foit Michał, Makselon Joachim, Spyra Leon, Kopiec Alojzy.

Do sukcesu naszych zawodników należy zaliczyć również:

 • Zajęcie 2. miejsca w GPP w Opolu przez Jerzego Makselona
 • Powołanie M. Szczeciny do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Selestat i zdobycie przez tę drużynę wicemistrzostwa Europy.
 • Awans do finału IMP, które odbędą się w 2012 roku przez zawdoników: P. Golik oraz R. Drosz.

Do sukcesów drużynowego Jedności należy zaliczyć:

 • Zakwalifikowanie się dwóch drużyn do finału DPP w Jastrzębiu Zdrój a następnie jednej drużyny do ścisłego finału, gdzie zajęła 16. miejsce.
 • Zajęcie 1. miejsca w drużynowym turnieju o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice. Turniej odbył się w Przyszowicach w ramach ostatniego turnieju Grand Prix O/Zabrze.

Na zjeździe delegatów O/Zabrze stanowisko prezesa O/Zabrze ponownie powierzono Januszowi Papkala.


Rok 2012


W roku 2012 w miesiącu lutym na zjeździe delegatów PZSKAT, który odbył się  w  Przyszowicach,  do zarządu ponownie  został  wybrany Tadeusz Żogała jako członek Zarządu, pełniąc równocześnie funkcję sekretarza w Komisji rozgrywek i dyscypliny PZSKAT.

W Indywidualnych Mistrzostwach Polski nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca:

 • w kategorii otwartej  Paweł Golik był 83.,
 • w kategorii seniorów   Paweł Golik był  22.,  Piotr Magner 38., a Jerzy Makselon 68.

W tym sezonie poszczególne drużyny Jedności zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • I drużyna z dorobkiem 63 punktów zajęła 10-te miejsce  w tabeli. III Ligi „C”
 • II drużyna z dorobkiem 61 punktów zajęła 12-te miejsce  w tabeli. III Ligi „A”
 • III  drużyna z dorobkiem 65 punktów za jęła 9-cie miejsce  w tabeli. III Ligi „A”
 • IV drużyna z dorobkiem 58 punktów zdobyła 14-te miejsce w tabeli. III Ligi „B”

Do sukcesu drużynowego Jedności należy zaliczyć zakwalifikowanie się jednej drużyny do finału DPP  w Goczałkowicach.

Na przełomie września oraz października w Karpaczu odbyły się przy licznym udziale XVIII Mistrzostwa Świata w Skacie.  Dzięki sponsorom Firmom BOHAMET z Bydgoszczy i KAR-TEL z Gliwic, Gminie Gierałtowice oraz Gospodarstwu Rolnemu  Marka i Jolanty Błaszczyk i znacznemu dofinansowaniu, udział  w tych mistrzostwach  wzięło trzynastu zawodników Jedności 32 Przyszowice.

Poszczególni zawodnicy Jedności 32 w turnieju indywidualnym zajęli następujące miejsca:

 • Pisarek Rafał – 88,
 • Szczecina Michał – 121,
 • Foit Michał – 222,
 • Palica Piotr – 358,
 • Makselon Jerzy – 449,
 • Papkala Janusz – 463,
 • Famula Alfons – 509,
 • Pilny Krzysztof – 514,
 • Nowak Edward – 589,
 • Szołtysek Paweł – 593,
 • Golik Paweł – 662,
 • Żogała Tadeusz – 687,
 • Cholewka Jan – 705.

Do drużynowego turnieju zgłoszono dwie drużyny, które zajęły odpowiednio  28. i 37. pozycję na trzydzieści osiem startujących drużyn.

W m-cu grudniu w turnieju o Puchar Wójta gminy najlepszym w Gminie Gierałtowice okazał się  Makselon Joachim.  


 Rok 2013


W roku 2013 zanotowano niepowetowaną stratę, mianowicie.  w m-cu  styczniu po chorobie zmarł długoletni nasz zawodnik  śp. Grzegorz Grzemba.

W tym sezonie poszczególne drużyny  Jedności 32 zajęły następujące miejsca w rozgrywkach ligowych:

 • I drużyna  z dorobkiem 54 punktów zajęła  17. miejsce  w tabeli  III Ligi C” i została zdegradowana z tej Ligi
 • III   drużyna  z dorobkiem 47 punktów zajęła 19. miejsce  w tabeli  III Ligi C” i również została zdegradowana z tej Ligi
 • II drużyna z dorobkiem 60 punktów zajęła 6. miejsce  w tabeli. III Ligi „A”
 • III   drużyna z dorobkiem 68 punktów zajęła 11. miejsce  w tabeli. III Ligi „C”
 • IV drużyna z dorobkiem 78 punktów zdobyła 1. miejsce w III Lidze „B”  awansowała do II Ligi

Awans do II Ligi wywalczyli: Papkala Janusz, Pilny Krzysztof, Pisarek Rafał i Szczecina Michał.

W tym sezonie  Rafał Pisarek, Józef Pieczka i Krzysztof Pilny  uzyskali awans do finału IMP w kategorii OPEN oraz A. Famula, L. Spyra, J. Pieczka, T. Żogała, P. Magne i W. Guzik w kat. seniorów, które odbędą się w 2014 roku.

Do sukcesów drużynowych  Jedności 32 należy zaliczyć również zakwalifikowanie się  dwóch drużyn do finału DPP 

W m-cu grudniu w turnieju o Puchar Wójta gminy najlepszym w Gminie Gierałtowice okazał się  Pilny Marcin z sołectwa Gierałtowice, natomiast drużynowo wygrali zawodnicy z Przyszowic.


Opracował: Jerzy Makselon.


PARTNERZY: